58 781 03 81 biuro@progressgps.pl
Menu

Koszty posiadania systemu monitorowania pojazdów

Rynek obfituje w rozwiązania monitoringu GPS. Niektóre rozwiązania służą jedynie do lokalizacji floty, inne zajmują się kontrolą paliwa. Jaka jest różnica pomiędzy oferowanymi systemami? Jak dobrać skuteczne rozwiązanie do monitorowania pojazdów i przy tym nie przepłacić?

 

Ukryte opłaty

Koszty prowadzenia firmy rosną z roku na rok, dlatego z punktu widzenia klienta najważniejsza bywa cena oferty. Należy jednak przyjrzeć się, co realnie dostajemy w cenie oferowanego produktu. Innymi słowy: czy najtańsza oferta będzie rzeczywiście najtańsza? Wiele firm oferuje tzw. systemy za złotówkę, darmowe testy i innego rodzaju promocje. Z czasem jednak okazuje się, że system “za złotówkę” oznacza ukrycie kosztu zakupu w cenie miesięcznego abonamentu, a darmowy test to nic innego jak wysoka stawka montażowa pokrywającą tenże test.

Nie mniej powszechne są opłaty nie przedstawiane wraz z pierwotną ofertą, a pojawiające się dopiero po podpisaniu umowy. Są to między innymi koszty dojazdu serwisantów, opłaty aktywacyjne, a przede wszystkim krótka gwarancja systemu, wiążąca się z rosnącymi kosztami obsługi. To wszystko sprawia, że najtańsza oferta nie odbiega ostatecznie od tych pozornie droższych.

 

Finansowanie

Najważniejszą rzeczą związaną z wyliczaniem kosztów posiadania systemu jest sposób jego finansowania. Większość firm zarzeka się, że posiada w swojej ofercie opcję najmu systemu wraz z kontrolą paliwa. Przedsiębiorcę kusi zatem brak konieczności nakładu finansowego na start i stała opłata miesięczna za dzierżawę systemu. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że dzierżawa systemu z reguły wiąże się z zakupem najdroższego i zarazem najważniejszego elementu systemu jakim jest sonda paliwa. Później, w przypadku awarii takiej części należy liczyć się z koniecznością zakupu nowej. Jej koszt nierzadko przekracza wartość pozostałych elementów, a w dodatku jest objęta krótką gwarancją producenta.

Czy istnieje zatem możliwość wyliczenia rzeczywistego kosztu posiadania systemu monitorowania pojazdów i kontroli paliwa? Wszystko zależy od polityki firmy oferującej system monitorowania, z którą chcemy nawiązać współpracę. Firma niechętnie podająca wszystkie wartości nabycia systemu oraz ewentualnego serwisowania posprzedażowego raczej będzie dążyć do tego, aby zwiększać tę końcową wartość. Wybierając firmę, która będzie dbać o monitorowanie naszych wydatków należy wybrać tę, która otwarcie mówi o wszystkich kosztach i warunkach współpracy.

Jeśli jesteś
zainteresowany ofertą.

Wyślij zapytanie