58 781 03 81 biuro@progressgps.pl
Menu

Kontrolowanie kierowców

Jak praktycznie każdy biznes, branża budowlana i transportowa boryka się z wieloma problemami, a większości z nich winni są nieuczciwi pracownicy. Pracodawcy niejednokrotnie odkrywają nieprawidłowości dopiero długo po fakcie lub wcale się o nich nie dowiadują, ponieważ obca jest im kontrola pracy kierowców.

Kradzieże paliwa, zostawianie pojazdów na wolnym biegu czy używanie pojazdów do celów prywatnych – to tylko wierzchołek góry lodowej najczęstszych przewinień kierowców. Skoro tak często się o tym wspomina, dlaczego pracodawcy unikają kontrolowania pracowników? Wytłumaczenia bywają różne, od ślepego zaufania aż po strach o stratę pracownika. Najczęściej jednak powodem jest brak środków na wdrożenie systemów kontrolnych.

 

Strach przed kontrolą kierowców 

Słowo „kontrola” najczęściej kojarzy się nam z ograniczeniami i dla wielu jest nacechowane typowo negatywnie. Nic więc dziwnego, że na samą myśl o wdrażaniu takiej polityki pierwszą reakcją pracownika jest niechęć. Wielokrotnie można spotkać się z sytuacją, kiedy kierowca w obawie przed kontrolowaniem go przez pracodawcę sabotuje jego działania. Niekiedy również stawia warunki, grożąc odejściem do konkurencji. Oczywiście, wiązać się to może z tym, że nie chce on być złapany na gorącym uczynku, ale czy zawsze?

Czasami zdarza się, że sytuacja taka dotyczy sumiennych kierowców, którzy w sytuacji zagrożenia podświadomie czują, że najwidoczniej brakuje w Waszych relacjach zaufania. Takie zachowanie jest charakterystyczne przede wszystkim u wieloletnich pracowników, którzy jak ognia boją się jakichkolwiek zmian dotychczasowego trybu pracy.

Z drugiej jednak strony, jeżeli powierzone mu zadania wykonywane są prawidłowo, nie ma się przecież czego obawiać. Wielokrotnie bowiem okazuje się, że wprowadzona kontrola pracy skutkuje nie tylko wyeksponowaniem błędów, ale i poprawą dotychczasowej pracy. Prawidłowe podejście do tematu pozwoli na traktowanie systemu kontroli nie tylko jako narzędzia do wymierzania kar, ale i docenienia tego, co funkcjonuje prawidłowo. Pozwoli to na minimalizację negatywnych odczuć, a wielu pracowników może zmotywować do lepszej i bardziej wydajnej pracy.

Oczywiście, kontrola powinna być adekwatna do zespołu, zakresu czynności, wartości powierzonych zadań i mienia. W przypadkach kiedy mowa jest o kilku tysiącach litrów paliwa spalanych miesięcznie przez pojazd czy maszynę, nie powinno się przechodzić obojętnie wobec jawnych nadużyć. To paliwo w firmie transportowej i budowlanej pochłania największą część miesięcznego budżetu – bez niego nie ma bowiem pracujących pojazdów. Bez systemu kontroli jest niemal niemożliwym ustalenie, czy pracownicy są w stu procentach uczciwi i wykonują rzeczywiście swoje obowiązki. Tylko one dadzą pewność, że wszystko w miejscu pracy funkcjonuje prawidłowo.

Jednakże świadomość, którą zdobywamy poprzez system kontroli to nie wszystko. Dlatego też kontroluj, bo…

 

Zaoszczędzisz pieniądze

Wdrażanie systemów kontroli to niewątpliwie wydatek, dlatego też wielu przedsiębiorców wzbrania się przed ich nabyciem. Warto jednak potraktować to jako… inwestycję. W większości przypadków nakłady na takie systemy zwracają się już w pierwszych miesiącach, a w dalszej perspektywie czasu generują spore oszczędności.

Największe z nich dotyczą oczywiście paliwa. System kontroli zapobiegnie marnowaniu paliwa wskutek zostawiania maszyn na biegu jałowym, wykorzystywania pojazdów do celów prywatnych. Wersja z homologowanymi urządzeniami pomiarowymi pozwoli również na wykrywanie kradzieży paliwa i stanowić może dowód w sprawach sądowych.

Wiele firm, które kontrolują kierowców w ten sposób chwali sobie możliwości, jakie niesie za sobą wprowadzenie takich systemów. Niejednokrotnie okazało się, że oszczędności powstałe wskutek zastosowania monitoringu pozwoliły na rozbudowę floty pojazdów, co pokazuje z jaką skalą korzyści można mieć do czynienia. Dla lepszego zobrazowania efektu odsyłamy do naszego kalkulatora korzyści.

Kolejnym elementem, który niepotrzebnie pochłania fundusze są kary za nieprzestrzeganie zasad dotyczących głównie firm transportowych. Przekraczanie czasu jazdy, nieodpowiedni okres odpoczynku – przy kontroli przez uprawnione organy często kończy się sporą karą pieniężną. Wiadomo, że przy flocie pojazdów nie sposób wszystkiego pilnować na bieżąco bez wsparcia technicznego, a takie właśnie oferują systemy kontroli.

 

Zaoszczędzisz czas

Jednym z głównych aspektów posiadania dobrze dobranego systemu kontroli jest automatyzacja. Koniec końców większość analiz wykonywana jest przez przystosowane do tego celu programy.

Dla zapewnienia większego komfortu istnieje także możliwość zamówienia szczegółowych analiz, wykonywanych na zlecenie, w których znajdą się informacje, na których najbardziej nam zależy i na które chcemy kłaść największy nacisk. Dedykowane rozwiązania to zatem spora oszczędność czasu – gotowe analizy spływają do nas, odciążając od konieczności analizy tabel i wykresów.

Dodatkowo, kontrolowanie czasu pracy podwładnych pozwoli ukrócić procedery wydłużania przerw, długich nieuzasadnionych postojów czy wcześniejszego kończenia pracy. Weryfikacja tych elementów sprzyjać będzie zwiększeniu wydajności kierowców.

 

 

Uzyskasz dostęp do danych

Chociaż kontrola kierowców może kojarzyć się głównie z weryfikacją ich pracy, tak naprawdę to narzędzie o znacznie szerszym zastosowaniu. Systemy te przede wszystkim dostarczają kompleksowe, klarowne dane dotyczące samej eksploatacji pojazdu, takich jak zużycie paliwa czy wydajność pracy maszyn. Zagłębiając się w temat można szacować przyszłe koszty czy sprawdzić które pojazdy są korzystniejszym zakupem.

Oczywiście, to samo dotyczy również samych pracowników. Dostępne w ramach kontroli raporty umożliwiają porównania między użytkowaniem pojazdów przez różnych kierowców. Na podstawie dostępnych danych nie tylko wykryjesz natychmiast wszelkie nadużycia, ale i zyskasz możliwość dodatkowej motywacji dla pracowników. Wystarczy wprowadzić na zachętę np. system premiowy dla kierowców przestrzegających zasad ecodrivingu.

Z odpowiednim system kontroli kierowców dowiesz się niemal od razu, gdy dojdzie do nadużyć ze strony pracowników. Uzyskane wskutek kontroli informacje pozwolą na wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do nieuczciwego podwładnego. Poza tym, w porę zdołasz zapobiec ewentualnym przykrym konsekwencjom nieprawidłowości w miejscu pracy spowodowanych pracowniczą niesubordynacją.

Niewątpliwie, mimo często negatywnego wydźwięku, kontrola kierowców w obecnych czasach jest w biznesie praktycznie niezbędna. Aby jednak przyniosła wymierne korzyści, nie powinna ona oznaczać całkowitego brak zaufania względem pracownika.

Nie działaj po omacku, ale w oparciu o twarde dane, uzyskane dzięki wdrożonym systemom kontroli pracowników.

Jeśli jesteś
zainteresowany ofertą.

Wyślij zapytanie